Smysl a význam hesel #KonecUhlí, #ActuallyAutistic, #LGBT a #girlpower

Pokud jste zavítali na úvodní stránku tohoto webu, nejspíš jste si všimli hesel #KonecUhlí, #ActuallyAutistic, #LGBT a #girlpower. V následujícím příspěvku vysvětlím, co tato hesla znamenají a proč je používám.

Poznámka z 19. 4. 2021: Hlavní stránku jsem od doby vydání tohoto příspěvku editovala, ovšem z důvodu vysvětlení, co jednotlivé hashtagy znamenají, tu příspěvek ponechávám.

Hned v první řadě bych ráda deklarovala, že přejdu rovnou k věci. Nebudu tedy probírat, proč píšu víceslovná hesla dohromady a proč před nimi stojí mřížka. Pokud slyšíte o tzv. hashtazích poprvé, doporučuji vám si přečíst tento článek, abyste byli v obraze.

Tolik k hashtagům obecně. Nyní přejdu k meritu věci a začnu tím, co jednotlivá hesla znamenají.

1. #KonecUhlí

S tímto heslem přišli aktivisté bojující za ukončení těžby uhlí. Důvodem pro protesty, přímé akce atd. jsou například odlesňování nebo vystěhovávání lidí z vesnic, které se mění na doly. Jak je vidět, těžba uhlí je zátěží pro náš ekosystém.

Možná se zeptáte, co tedy máme dělat, pokud se máme vyhnout uhlí a zároveň nechceme v zimě mrznout. Existují ovšem alternativy šetrnější k přírodě, které se leckdy zároveň řadí k obnovitelným zdrojům.

2. #ActuallyAutistic

Heslo pochází z angličtiny a znamená “skutečně autista”. (Fanoušci, ehm, fanošuci Oprásků sčeskí historje by řekli “fskutečnosťy autista”). Začalo se používat, protože k autismu se často vyjadřovali (a dodnes vyjadřují) převážně alisté, tj. lidé, kteří nejsou autisté. Tím pádem bývají odsouvány hlasy těch, kterých se autismus skutečně týká.

Platí nepsané pravidlo, že toto heslo by měli používat pouze autisté; pokud jste alista a poptáváte něco od autistické komunity, použijte heslo #AskAnAutistic (“ptejte se autisty”).

3. #LGBT

Osobně bych raději používala heslo #LGBT+, jenomže ono “+”, stejně jako jakákoliv další interpunkce, není v hashtazích indexována, takže ani nemá smysl ji tu uvádět. Co ale tyto zkratky znamenají?

Samotné LGBT je zkratkou pro lesby, gaye, bisexuály a trans* lidi. Pokud vám ani tyto pojmy nic neříkají, doporučuji vám pročíst si stránku Amnesty International s podrobným vysvětlením (nicméně termín “intersexuál” se nepovažuje za vhodný a doporučuje se místo něj používat frázi “intersex osoba”; stejně tak neexistují jen dvě pohlaví).

LGBT+ pak označuje i další genderové a sexuální identity, které se pod samotnou zkratku nevejdou. Někdy se používá místo toho zkratka QUILTBAG, která označuje lidi zpochybňující tyto nálepky (anglicky “questioning”), queer lidi, nerozhodnuté osoby (anglicky “undecided”), intersex lidi, lesby, trans* osoby, bisexuály, asexuály nebo aromantické lidi a gaye.

4. #girlpower

“Girl power” znamená v angličtině “síla holek” a pravděpodobně s ním jako první přišla americká punková skupina Bikini Kill v roce 1991. Toto heslo odkazuje na emancipaci žen.

Protože jsem vystudovaná lingvistka a živím se překlady, nemohu zde neuvést, že tento termín je kontroverzní kvůli použití slova “girl” neboli “holka”. Zatímco v češtině používáme “holka” k označení blízké nebo důvěrné ženy, i když už je dospělá, v angličtině je takto korektní označit ženu pouze tehdy, hovoří-li mluvčí afroamerickým vernakulárním etnolektem.

Teď, když jsme si objasnili jednotlivé termíny, můžeme nyní přejít k vysvětlení toho, proč vlastně tato hesla používám na hlavní stránce. Shrnula bych ho do dvou bodů:

  1. Hesla vyjadřují mé osobní postoje a životní zkušenost. Hlásím se k ochraně přírody, emancipaci žen, LGBT+ lidí i autistů, přičemž do všech těchto demografických skupin sama spadám. Protože se mé profesní aktivity částečně dotýkají témat ženství, LGBT+ identity i autismu, považuji za důležité uvést, jaký je můj vztah k nim.
  2. Hashtagy jsou jednoduché a přehledné. Rozhodla jsem se raději uvést krátká a úderná hesla, než abych se na hlavní stránce dlouze rozepisovala o tom, co si můžete přečíst v blogovém příspěvku.

V internetové komunikaci samozřejmě používám hashtagů víc, a to podle potřeby. Pokud vás zajímají další hesla, s kterými se na internetu můžete setkat, můžete si o nich přečíst například zde, zde nebo zde.

Leave a Reply

%d bloggers like this: